Spotlight: Vattenfall Solar Team


Rinkel collega Lichelle
Lichelle van der Wiel
update: 18 november 2020

Wekelijks praten wij met onze klanten over alles wat hen motiveert om te ondernemen. Deze week vertelt Steven Mitchell Tan van het Vattenfall Solar Team meer over hun drive voor zonneraces. Het Vattenfall Solar Team bestaat uit zeventien studenten van de TU Delft en doet (sinds 2001) met haar zonneauto's mee aan diverse zonneraces wereldwijd.

Wat doet het Vattenfall Solar Team?
Een groep ambitieuze studenten van de TU in Delft ontwerpt en bouwt ieder jaar een nieuwe raceauto op zonne-energie: de Nuna. Onder de naam Vattenfall Solar Team doen de studenten jaarlijks mee aan de wereldwijde zonneraces. Met de zelfontwikkelde auto rijden zij duizenden kilometers, met de zon als kracht.

En naast de zon is hun visie -een fossielvrij leven mogelijk maken binnen één generatie - de enige power die het team nodig heeft!

Zonnepanelen, al bedacht - al gedaan. Wat is er vernieuwend aan?
"Wat we zien, is dat de ontwikkeling op het gebied van zonnepanelen erg hard gaat. In de afgelopen 20 jaar zijn er nog zoveel ontwikkelingen geweest op dit gebied. Zo reden de eerste Nuna’s (de eerder ontworpen auto's van Vattenfall) bijvoorbeeld op gallium arsenide (GaAs) zonnecellen. Die werden toen ook in satellieten gebruikt. De huidige zonnecellen die nu het meeste op daken gebruikt worden, zijn silicium (Si) zonnepanelen en die zijn even efficiënt als die eerste zonnepanelen. Dit om aan te geven hoe hard die ontwikkeling is gegaan. Daarbij is verduurzamen geen sprint, maar een marathon. Je moet daar energie in blijven stoppen."  

De resultaten liegen er niet om, jullie zijn het meest succesvolle team ooit!
"We hebben de races in Australië 7 van de 10 keer gewonnen (het meeste van iedereen) en zijn we twee keer op de 2e plek geëindigd. Daarnaast hebben we drie keer de South Africa Solar Challenge gewonnen. Daarmee zijn we inderdaad het meest succesvolle team ooit. Alleen vorig jaar hebben we helaas niet gewonnen. De NunaX is toen op 400 kilometer voor de finish afgebrand, terwijl we aan kop reden. We vonden dit natuurlijk erg jammer en toont ook aan dat het absoluut niet vanzelf gaat allemaal."

Weten jullie al waardoor de brand is ontstaan?

"De exacte oorzaak is nog niet bekend, al zijn we hier nog altijd mee bezig. Dit jaar streven we naar de meest brandveilige Nuna ooit."

Ik zag iets over Winning-factors, wat houdt dit precies in?
De winst die we telkens pakken komt mede omdat wij de ‘nine winning factors’ hanteren. In 1999 zijn deze 9 winning factos opgesteld in samenwerking met Wubbo Ockels, Nederlands eerste Astronaut en bekend natuurkundige. Dat begint allemaal met teamwork en de mindset, dus hoe ga je met elkaar om. Wij weten precies hoe elk individu van het team in elkaar zit en wat zijn of haar rol is. We begrijpen ook dat iedereen net een andere persoonlijkheid of achtergrond heeft en dat accepteren we van elkaar. Zo vullen we elkaar aan. Verder is natuurlijk ook de aerodynamica erg belangrijk. De luchtweerstand van onze Nuna is net iets kleiner dan de luchtweerstand van een zijspiegel van een personenauto. Ook dit is dus een essentieel onderdeel.

Is het dan niet makkelijk om elk jaar de auto van de winnaar na te bouwen?
Dat klopt, dat gebeurt ook wel eens bij ons. Iedereen kijkt natuurlijk wel naar elkaar en leert van elkaar. Maar, elk jaar geldt er wel andere regelgeving, dus is dat niet altijd zinvol. Zo is er om de vier jaar een grote verandering in de regelgeving. Dat is dit jaar, dus dat maakt het extra spannend. Voorheen moest je altijd met minimaal vier wielen rijden voor de stabiliteit. Dan had je gallium arsenide zonnepaneel, dat is een erg efficiënt zonnepaneel. Het komende jaar zijn de regels weer anders. We moeten dan op drie wielen rijden en je moet een silicium zonnepaneel gebruiken. Dan mag je, om hetzelfde vermogen te krijgen als de auto’s zouden hebben met de gallium arsenide zonnepanelen, meer vierkante meter aan zonnepaneel op je auto zetten. Dus het zonnepaneel en de auto worden groter en je hebt minder weerstand omdat je met drie wielen mag rijden.

Is er ruimte om te testen in Nederland?
Ja, al onze productiepartners zitten hier, daarom bouwen we de auto in Nederland. Het testen in Nederland doen we op onze eigen werkplaats. We hebben hier een stalen constructie ontwikkeld, waarmee we de ophanging en de elektronica kunnen testen. Deze noemen we Barry de Beunbak. Verder kunnen we altijd testen op het RDW-terrein in Lelystad. Twee of drie maanden voor de race, verschepen we de auto naar Australië. Zo kunnen we ons op locatie al voorbereiden. We racen dan al het dubbele aantal kilometers van de race, achterstevoren als testcase. Dat is dus 6.000 kilometer wat we al rijden met de auto. Zo testen we de auto en alle systemen en leren we het circuit al kennen. Het testen is dan ook een belangrijk onderdeel van de voorbereiding.

Zonder een echte race, toch een wereldrecord gereden (in 12 uur meer dan 924 kilometer). Wat was de reden?
We zouden eigenlijk meedoen aan de European Solar Challenge in het Belgische Zolder. Vanwege de corona crisis hebben we besloten om hier niet naar toe te gaan, hoewel deze wel door ging.

Wij vonden het niet verantwoord om met het hele team naar het buitenland te gaan, juist omdat we maatschappelijk bewust zijn en dat uit willen dragen.

Vattenfall Solar Team viert het verbreken van een wereldrecord

Toen zijn we op zoek gegaan naar alternatieven, om toch een mooie prestatie neer te zetten met onze auto. We mogen altijd op het terrein van RDW in Lelystad testrijden. Nu hadden we dus het idee opgevat, om toch nog wat moois neer te zetten met ons team. Een wereldrecord neerzetten leek ons een goede manier om toch te laten zien wat onze auto kan. We hebben dit binnen zeer korte tijd geregeld en zijn trots op deze prestatie. Op deze manier hebben we toch nog kunnen racen met de auto.


Het jaar 2020

Welke impact heeft de pandemie op Vattenfall gehad?
We hadden ons ingeschreven om voor het eerst mee te doen aan de American Solar Challenge, deze zou plaatsvinden van 18 t/m 25 juli in Oregon in Amerika. Helaas ging deze vanwege Corona niet door. Verder gaan we in principe gewoon door zoals altijd. Duurzaamheid blijft een belangrijk onderwerp. Je merkt wel dat het lastiger wordt om mensen en bedrijven te benaderen, alles moet gewoon net even anders.

Hoe verloopt het samenwerken nu op 1,5 meter?
Normaal gesproken werken we allemaal in onze eigen werkplaats. Daar kunnen best wel wat mensen in. Nu zitten we met maximaal 6 mensen op kantoor. Maar, voor ons is het wel erg belangrijk om met elkaar te blijven praten. We hebben binnen ons team namelijk veel verschillende disciplines. Daarom hebben we een online werkplaats gecreëerd. We gebruiken hiervoor Discord, wat echt een heel fijn programma is. Hiermee kan je als het ware binnenlopen bij iemand en met elkaar praten alsof het real life is. Daarbij proberen we het zo te organiseren na elke lunchpauze, dat twee personen van verschillende disciplines verplicht met elkaar praten. Zo zorg je ervoor dat mensen met elkaar blijven communiceren en om het over iets anders te hebben dan werk. Op die manier leer je elkaar ook veel beter kennen.

Daarnaast houden we elke twee weken een 'doldwaze donderdag', twee teamleden worden dan aangewezen om een teamuitje te verzinnen.

Waar zijn jullie het meest trots op?
Niet het eerste moment waar je aan denkt bij 'trots', maar dat is toen de Nuna10 afbrandde. Dit was een verschrikkelijk moment voor iedereen. Maar het is dan juist zo mooi en bijzonder om te zien hoe het team alsnog één blijft en met een glimlach feestend over de finish komt. Dit terwijl ze net hun droom in duigen hebben zien vallen.

Het laat zoveel veerkracht zien! Wat dus nu onze 9de winning factor is die door deze gebeurtenis is toegevoegd. Daar zijn we nog het meeste trots op!

Vattenfall Solar Team in verdriet en met vreugde
Verdriet & Vreugde bij Vattenfall team.